Stanislav Lolek - busta

Stanislav lolek - busta

Autoři
Zpět na přehled
Parametry a popis:
Autor:Vlach Rudolf
Technika:Bronz
Rozměr:Výška 50 cm
Cena:položka není dostupná

Vlach Rudolf
STANISLAV LOLEK - BUSTA
Bronzová busta, autorem ak. malíř Rudolf Vlach, signováno, datováno 1933, hmotnost 19 kg bronzu, výška 50 cm, hloubka 22 cm, lil František Barták.
Sběratelská kuriozita pro milovníky Stanislava Lolka zakoupená přímo z rodinného prostředí malíře od jeho praneteře ze Zábřehu na Moravě. Bustu Lolek obdržel ke svým šedesátým narozeninám od výtvarníků Hodonínského SVUMu a až do své smrti ji měl ve svém ateliéru v Uherském Hradišti. Jedinečná šance pro sběratele.

Lolek Stanislav 1873 - 1936
Český malíř – krajinář a grafik
U Julia Mařáka studoval v letech 1895 – 1899. Později grafická speciálka v Mnichově v letech 1922 – 1923 u Neumana a Heinemana. Roku 1907 odjíždí se Slavíčkem a Minaříkem do Paříže. Lolek mistrně ovládá techniku barevných skvrn a prosvětlených ploch. Maloval výhledy do širého kraje a nade vše svůj milovaný les s jeho zvířenou. Od realistického pojetí přechází Lolek k temperamentní impresivní malbě jasné barevnosti, osobitého vervního malířského přednesu. Z cyklu Lolkových kreseb vznikla Janáčkova Liška Bystrouška. Lolek byl členem Mánesa a spoluzakladatel hodonínského SVUMu. Lolka lze bez nadsázky označit za vynikajícího a nejslavnějšího malíře lesní zvěře. Byl řádný člen Akademie umění. Lolek byl čelní představitel českého moderního umění na přelomu století a jeho práce před 1. Světovou válkou jsou ozdobou českého impresionismu. Český historik V. V. Štech ho nazval naším nejpoctivějším a nejdůslednějším impresionistou.

 

Odeslat poptávku:

Poptávku již nelze odeslat.